Anasayfa » Genel » Gari Çorbası Nasıl Yapılır

Gari Çorbası Nasıl Yapılır

 

Uzun uğraştan sonra bu çorbanın tarihi Adıyamanlı atalarımıza kadar uzanan Dilece (Gari) otu yapımı meşakatli olan ama bu meşakkata değer bir çorba olması ve sağlığa faydalarını birden fazla kişiyle görüşerek öğrendiğim Dilece (Gari)  otu, sindirim sistemini düzenler, Antibakteriyal ve antimikrobik özelliği olan doğal Antibiyotik görevi vardır. Demans ve Alzheimer hastalığına iyi gelir. Beyin artellerinin hasarlarını düzeltir. Dilece halk dilinde Gari diye de bilinen pancar yaprağını anımsatan zehirli bir ot olup bu zehiri ekşi erik özellikle dağ eriği  limon tuzuyla terbiye edilerek 7 veya 8 saatte kadar pişirilen bir tür ot türüdür.

Gari Çorbasının Malzemeleri Nelerdir?

  • 1 kg dağ eriği (höllü).
  • 4 bağ kadar Dilece (Gari).
  • 1 çay bardağı dövmelik buğday veya pilavlık buğday pirinç bunlardan biri olabilir
  • 2 yemek kaşığı tepeleme limon tuzu.
  • Su miktarını tarifinde vereceğim.

Gari Çorbası Nasıl Yapılır?

Dağ eriklerini büyük tencereye alıyorsunuz. Üstüne 5 litrelik su sürahisiyle suyu boşaltıyoruz iyice kaynatıyoruz. Suyu eksildiğinde tekrar eriklerin üstünü geçecek şekil ‘de suyu boşaltıyoruz.

gari çorbasına başlamadan önce elinize mutlaka eldiven takmanızı öneririm yoksa elinizde yoğun kaşıntı ve hafif şişmeler olur iyice yıkanır süzdükten sonra parmak kalınlığında doğranır.

Pişen erikler posası dağılmış olacak şekilde pişecek geniş bir kaba boşaltılır tekrar üstüne yarım litre kadar su boşaltılır. Soğuyan erikleri suyuyla beraber bir süzgeçten geçirilir.kalan çekirdekleriyle ve kabuk posasını atıyorsunuz. Doğranmış olan dileceği tencereye boşaltılır ve süzgeçten geçirdiğiniz erik posası ve suyunu tencere boşaltın limon tuzunu ‘da ekleyin üstüne  4 parmak geçecek şekilde su ekleyin

 

kaynamaya bırakın ara ara karıştırıp bu şekilde 4 saat kaynatılır.sonrasında içine 1 çay bardağı istediğiniz tahıllı  ( dövmelik buğday pilavlık bulgur pirinci) ekliyorsunuz .1 saatte kadar ‘da bu şekilde kaynatılır. Gari çorbasının iyice özleştiğinden  ve ekşiyle terbiye olduğundan emin olunduğunda ocağı kapatabilirsiniz. Gari çorbası Iğdır ve siirt yöresinde gari otu kurutularak yapılmakta amaı Gari çorbas Adıyaman yöresinde Gari Dilece otu taze toplanıp yapılır.

Not :  Detaylı görüşmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

%d blogcu bunu beğendi: