Anasayfa » Genel » Yağlı Bazlama Nasıl Yapılır

Yağlı Bazlama Nasıl Yapılır

Sizlere bu makalemiz de Yağlı Bazlama nasıl olur, Yağlı Bazlamanın yapım aşaması nasıl yapılır? Öncelikle yağlı Bazlamanın öyküsü ve malzemelerle ilgili bilgi vereceğim.

Bazı yörelerde dilenmesi ve adaklar adamasıyla da çevre illere göre ön sıraları alır adanan dileğe göre evde hazırlanan yemek çeşitlerinden komşulara eş dostta mutlaka verilir ve dağıtan kişi sevincini bu şekilde gösterir bazı türbelerde ziyaret edilerek şeker, helva, bisküvi, vb  çeşitlerde buna örnek olarak göstere biliriz. Aynı zaman yağlı tava kahvaltılarda da hazırlanan bir tür çeşittir. hazırlanan yağlı bazlama aralarına toz şeker olarak da servis yapıla bilen ve şekerli türü dağıtılandı.

Yağlı Bazlamanın Malzemeleri Nelerdir?

  • üç kase kepekli un
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • su

Yağlı Bazlama Nasıl Yapılır?

Yağlı bazlama için akşamdan derin bir kaba üç kase unu boşaltıyoruz tuzu ekleyip su ekleyerek yumuşak hamur elde ediyoruz.üzerini temiz bir havluyla kapatıp buzdolabında sabaha kadar bekletiyoruz yağlı bazlamaya sabah istediğiniz saat orta boy bezeler alıp yuvarlıyoruz un yardımıyla orta boy açtığımız bazlamaları orta kısmını çatal yardımıyla küçük delikler yapıyoruz bunu yapmamızdaki amaç  yağlı bazlamanın arka ve diğer yüzünün aynı oranda kızarmasını sağlayacaktır. Geniş bir tavayı ocağa alıp sıvı yağı boşaltıyoruz ısına yağlı bazlamaları kızartıyoruz hazırlayıp bitirdiğimiz yağlı bazlamaları arzuya göre aralarına toz şeker veya sade kahvaltılarda da lezzetli olur.

3 yorum

  1. Merhaba ilk defa giriyorum kültürümüzü köklü oldğunu farklı etnik kimliklerin kültürlürlerin ADIYAMAN da var olduğunu bu siteyle özgün bir yazı ve görsellerle çok güzel tanıtıyorsunuz çok teşekkür ederim

  2. O kadar güzel anlatmışsınız unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemekler dışında tarihimizin bu güne kadar duymadığım bilmediğim derinliklerini okudum emeğinize ellerinize sağlık ADIYAMAN ının bu kadar geniş yelpazesinin olduğunu sizin kaleminizden sizin dilinizden okumak gururlandım Saygılar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

%d blogcu bunu beğendi: